+90 312 397 80 60 - GSM 0532 411 71 63

Sosyal Medyada Biz}

Dezenfektan Hizmeti
Corona virüsü salgını tüm Dünya’da hızla yayılmaya devam ederken dezenfektan kullanımına verilen önem oldukça eksik ve yetersiz.
Devamını Oku

Ev Faresi Mus domesticus

Ev Faresi Mus domesticus
Ev Faresi
Mus domesticus
House Mouse

FARE1

Özellikleri

Boy: 5 cm.
Renk: Gri, bazen koyu gri
Fareler sıçanlardan fazla sayıdadırlar ve insanların yaşam alanlarında daha çok karşılaşılırlar. Fareler yavru sıçanlardan ayırt etmede kullanılan özellik, yavru sıçanların kafa ve ayaklarının vücutlarına göre büyük olmasıdır.

Davranışları Sıçan ve fareler genellikle sevilmez ve kimse bu zararlıları ev veya işyerinde görmek istemez. Kemirgenler dış alanda her türlü ortamda yaşar ve iç alanlara herhangi bir zamanda girebilirler ancak bu durum daha çok sonbaharda gerçekleşir. Bunun sebebi havaların soğuması değil, kemirgenlerin dış alandaki besin kaynaklarının tükenmesi ve yeni kaynak arayışlarıdır. Fareler mükemmel tırmanıcılardır ve çatı aralarından, havalandırmalardan, kablo yuvalarından, kanalizasyondan, bacalardan ve garajlardan binalara giriş yapabilmektedirler. Özellikle kapı altlarından kolaylıkla geçerler. Depolanmış yiyecekleri tüketen, İnsanın besinine ortak olan her çeşit gereci kemiren, fareler hanta virüs,tifüs, veba benzeri salgın hastalıkları taşıyabilen önemli zararlılardır.
Yaşam Alanları Fareler her yerde, gerek şehirlerde gerek şehir dışlarında, ancak çoğunlukla yerleşim birimlerinin olduğu yerlerde yaşarlar. Binalarda sıçanlardan daha fazla görülmelerinin sebebi, daha küçük olduklarından 0,6 cm aralıklardan (kurşun kalem genişliği) geçebilmeleridir. Yuvalarını iç alanlarda veya yakacak odun araları, taş ve tuğlalar, yaprak yığınları ve diğer döküntüler arasında dış alanlarda yaparlar.
Mücadele İpuçları Fare istilasına karşı korunmanın en iyi yolları, minimum barınacak alan sağlamak ve iç mekana girebilecekleri tüm delik, açıklık ve kapı altlarını kapatmaktır. Delikleri doldurmada çelik yün veya kablo kullanılmazsa, kolaylıkla yeniden kemirebilirler. Kilit nokta olan giriş çıkış noktalarına yerleştirilecek monitörler ile hanta virüs,tifüs, veba benzeri salgın hastalıkları taşıyabilen önemli zararlı grubunda olan Kemirgenler kontrol altına alınabilir. Daha çok bilgi için Gezgin’i arayınız. Periyodik Gezgin İlaçlama servislerinin fareleri de kapsadığını, kış dönemlerinde verilen servislerde kemirgenler için gerekli koruyucu önlemlerin alındığını unutmayınız.
30 Temmuz 2020
985 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN