+90 312 397 80 60 - GSM 0532 411 71 63

Sosyal Medyada Biz}

Dezenfektan Hizmeti
Corona virüsü salgını tüm Dünya’da hızla yayılmaya devam ederken dezenfektan kullanımına verilen önem oldukça eksik ve yetersiz.
Devamını Oku

COVID-19

COVID-19

COVID-19 Nasıl Yayılır?

COVID-19’un, fiziksel olarak birbirine yakın insanlar arasında, kişiden kişiye yakın temas yoluyla yayıldığı düşünülmektedir. Enfekte olan ancak semptom göstermeyen kişiler de virüsü başkalarına yayabilir.

COVID-19 en çok yakın temas sırasında yayılır

COVID-19’lu insanlar öksürdüğünde, hapşırdığında, şarkı söylediğinde, konuştuğunda veya nefes aldığında solunum damlacıkları üretirler . Bu damlacıkların boyutları, daha büyük damlalardan (bazıları görülebilir) daha küçük damlacıklara kadar değişebilir. Küçük damlacıklar, hava akımında çok hızlı kuruduklarında da parçacık oluşturabilirler.

Enfeksiyonlar, esas olarak, bir kişi COVID-19 olan biriyle yakın temas COVID-19 bazen havadan iletim yoluyla yayılabilir

Bu tür yayılmaya hava yoluyla bulaşma denir ve tüberküloz, kızamık ve suçiçeği gibi enfeksiyonların yayılmasının önemli bir yoludur.

Solunum damlacıkları ayrıca yüzeylere ve nesnelere de düşebilir. Bir kişinin üzerinde virüs bulunan bir yüzeye veya nesneye dokunarak ve ardından kendi ağzına, burnuna veya gözlerine dokunarak COVID-19 kapması mümkündür.

Dokunan yüzeylerden yayılmanın, COVID-19’un yayılmasının yaygın bir yolu olduğu düşünülmüyor

Kendinizi ve başkalarını koruyun

Hastalığı önlemenin en iyi yolu, bu virüse maruz kalmaktan kaçınmaktır. Yayılmayı yavaşlatmak için adımlar atabilirsiniz.

Başkalarının yanındayken ağzınızı ve burnunuzu bir maske ile kapatın. Bu, hem yakın temas hem de havadan iletim yoluyla yayılma riskini azaltmaya yardımcı olur.

Ellerinizi sık sık sabun ve suyla yıkayın. Sabun ve su yoksa, en az% 60 alkol içeren bir el dezenfektanı kullanın.

Kalabalık iç mekanlardan kaçının ve mümkün olduğunca dış havayı içeri alarak iç mekanların uygun şekilde havalandırılmasını sağlayın . Genel olarak, açık havada ve iyi havalandırılan alanlarda olmak, bulaşıcı solunum damlacıklarına maruz kalma riskini azaltır.

Evde kalın ve hasta olduğunuzda başkalarından tecrit edin.

Sık dokunulan yüzeyleri rutin olarak temizleyin ve dezenfekte  edin ….

19 Ekim 2020
528 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN